close
تبلیغات در اینترنت
دنیای وبلاگنویسی

توجه بیش از حد به ظواهر به جای مطالب

ظاهر وبلاگ یا محتوای وبلاگ؟

 

در این مطلب می خواهیم به یک اشتباه بارز در بین وبلاگ نویسان وجود دارد اشاره کنیم که این اشتباه ” توجه بیش از حد به ظواهر به جای مطالب” هست و می خواهیم بگوییم چرا نباید این اشتباه را تکرار کنید …

بعضی از افراد وبلاگ نویس به جای اینکه به ایجاد محتوایی بهتر فکر کنند، بیشتر دغدغه زیبا تر بودن وبلاگشان را دارند، البته زیبایی در هر شکلش خوب است و به حرفه ای تر شدن کار کمک می کند، اما به یاد داشته باشیم که مخاطبان برای دیدن صرفا یک وبلاگ زیبا معمولا به آدرس شما مراجعه نمی کنند، بلکه برای آنها به طور طبیعی چیزی که اهمیت دارد، محتوایی است که ارائه می شود، سعی کنید تمرکز خود را بیشتر روی محتوای وبلاگ قرار دهید تا روی ظواهر، در ضمن توجه کنید که جلوه های ظاهری موجب افزایش حجم کلی قالب وبلاگ شما نشوند.

همیشه در وبلاگ های بلاگفا و میهن بلاگ می بینم که وبلاگ نویسان از رنگ بندی های مختلف برای در وبلاگشان به کار میبرندبه طوری که خواندن مطالب و پست هایشان به سختی امکان پذیر است .

سعی نمایید سادگی را در زیبایی وبلاگ به کار ببرید…[ شنبه 14 آذر 1394 ] [ 14:21 ] [ حمیدرضا ]

چرا باید در مطالب وبلاگمان از عکس استفاده کنیم

چرا باید در مطالب وبلاگتان از عکس استفاده کنید؟

 

می‌گویند که تصاویر بسیار بیشتر از متن حرف برای گفتن دارند. در این نوشته مواردی را مطرح می‌کنیم که شما را به استفاده از تصاویر در وبلاگتان تشویق کند

۱- عکس ها میتوانند بازدید کنندگان شما را کنجکاو کنند

عکس های جذاب و مرتبط با موضوع وبلاگ شما، می تواند بازدید کننده ها را تشویق به خواندن ادامه مطلب کند. عکس ها میتوانند ذهن بازدید کننده را درگیر نوشته شما کنند. پس آنها را فراموش نکنید!

 

۲- میتوانند به زیبایی سایت شما کمک کنند

عکس های مرتب و دارای یک اندازه میتوانند در زیبای و به نظم درآوردن یک سایت کمک کنند. با ترکیب رنگ های خود میتوانند قالب شما را از یک نواختی و تکراری بودن برای کاربران حفظ کند.

 

۳- مطالب شما را در ذهن تثبیت می کنند

شاید شما هم مثل من لوگوی یک شرکت را در ذهن داشته باشید اما هر چه فکر می کنید که مربوط به کدام شرکت است یادتان نمی آید. عکس ها بیشتر از نوشته‌ها در ذهن می مانند، پس استفاده از عکس ها سایت شما را در ذهن کاربر تثبیت می کند.

 

۴ – میتوانند پست های شما را خواندنی تر کنند

نشستن پشت کامپیوتر و خواندن مطالب برای چند ساعت میتواند به چشم های شما آسیب فراوانی وارد کند، برای همین شرکت آمازون برای کتاب خوان الکترونیکی خود یک سیستم user friendly طراحی کرده است تا کاربران بتوانند راحت تر متن های طولانی را بخوانند. عکس ها را در بین متن های طولانی خود استفاده کنید تا با تغییر رنگ در چشم کاربر تجربه لذت بخش تری از خواندن در ذهنش بماند.

 

۵- نمایش بهتر مطالب شما در نتایج گوگل

استفاده از تصاویر مرتبط با مطلب تان کمک فراوانی در نمایش وبلاگ شما در نتایج گوگل به خصوص در بخش images  گوگل می نماید …

توجه داشته باشید که درج عکس برای مطلب یک بخش جداناپذیر در مسئله بهینه سازی و سئو است .[ شنبه 14 آذر 1394 ] [ 14:20 ] [ حمیدرضا ]

كوكي عبارت است از يك پيغام كه سرور به مرورگر

کوکی cookie

كوكي عبارت است از يك پيغام كه سرور به مرورگر ( Browser ) شما مي فرستد. مرورگر شما اين پيغام را در يك فايل متني ( Text ) ذخيره مي كند. پس از آن هر بار كه كه شما به آن سرور مراجعه مي كنيد ( يعني يك صفحه از وب سايتي را كه روي آن سرور قرار دارد باز مي كنيد. ) يا به عبارت ديگر هر بار كه مرورگر شما (مثلاً اينترنت اكسپلورر ) در خواست يك صفحه از آن سرور مي كند اين پيغام را به آن سرور باز مي گرداند.

هدف اصلي كوكي ها شناسايي كاربران است تا تنظيماتي را كه كاربر بنا بر سليقه خود دفعة قبل روي يك وب سايت مثلاً ياهو انجام داده اكنون هم بتواند صفحه را با همان تنظيمات دفعه قبل برايش باز كند. براي مثال فرض كنيد در Hotmail يك ايميل درست كرده ايد و اكنون بعد از چند روز دوباره وارد سايت Hotmail مي شويد تا با وارد كردن ID (يا شناسه ) و پسورد وارد ايميل خود شويد و مشاهده مي كنيد كه با باز شدن صفحه ID شما از قبل نوشته شده است يا حتي اگر از قبل اين امكان را ايجاد كرده باشيد پسورد شما هم وارد شده فقط كافيست اينتر را بزنيد و وارد ايميل خود شويد. و زمانيكه در گوگل زبان خود را انتخاب مي كنيد و دفعه بعد كه وارد گوگل مي شويد و زبان مورد نظر شما به طور اتوماتيك انتخاب شده است همه اين كارها و بسياري از كارهاي ديگر اينچنيني بوسيله كوكي ها انجام مي شود در حقيقت از طريق كوكي ها سرور وب صفحات را مطابق عادت و سليقه شما باز مي كند و به اين طريق در وقت و حوصله شما صرفه جويي مي شود.

مشكلات كوكي ها

كوكي ها مكانيزم كاملي براي شناسايي نيستند، ولي كارهايي را ممكن مي سازند كه شايد بدون آنها انجام همين كارهاي ساده غير ممكن بود. در اينجا به بررسي چند مشكل كه از كارايي كوكي ها مي كاهد مي پردازيم.

افراد معمولاً از كامپيوتر ها به طور مشترك استفاده مي كنند. هر كامپيوتري كه در يك مكان عمومي مانند محل كار يا حتي در خانه معمولاً‌ به طور اشتراكي چند نفر از آن استفاده مي كنند. و چندين نفر در زمان هاي مختلف بوسيله اين كامپيوتر به اينترنت متصل مي شوند. كوكي ها نمي توانند نياز همه آنها را همزمان برآورده كنند. فرض كنيد از يك مكان عمومي مانند يك كافي نت در حال خريد از يك فروشگاه اينترنتي هستيد. اين فروشگاه اينترنتي روي كامپيوتري كه از آن براي خريد استفاده مي كنيد يك كوكي قرار مي دهد تا اگر بار ديگر وارد اين فروشگاه اينترنتي شديد حساب شما را استفاده كند. فروشگاههاي اينترنتي معمولاً در اين زمينه بسيار هشدار مي دهند. يا فرض كنيد كه شما با استفاده از كامپيوتر شخصي همسرتان از فروشگاه اينترنتي آمازون خريد كرده ايد و حال اگر همسرتان بعد از شما براي خريد وارد آمازون شود فقط با يك كليك مي تواند خريد كند البته با حساب شما!
در يك كامپيوتر با سيستم عاملي مانند ويندوز NT يا يونيكس كه حسابها به طور مناسب و درست در اختيار كاربران قرار مي گيرند كمتر اين مشكلات پديد مي آيند.

 

کوکی

 

اگر كوكي ها پاك شوند. اگر شما با مرورگر خود ( مانند اينترنت اكسپلورر ) مشكل داريد. و از شركت پشتيباني كنندة اين مرورگر كمك بخواهيد ممكن است اولين چيزي كه به شما بگويند تا انجام دهيد پاك كردن temporary Internet files يا همان فايلهاي موقت اينترنتي در شاخه ويندوز باشد. زمانيكه اين كار را مي كنيد تمام كوكي ها را از دست مي دهيد و اگر سايتي را كه قبلاً بازديد كرده ايد بعد از اين عمل دوباره بازديد كنيد آن سايت شما را به عنوان يك كاربر جديد فرض خواهد كرد و براي شما يك كوكي جديد مي فرستد. و به همين علت است كه بعضي از سايتها از شما مي خواهند كه در آنها ثبت نام كنيد ( يا اصطلاحاً رجيستر شويد. ) جون اگر با يك كلمه كاربري ( User Name ) و يك كلمه عبور ( Password ) شما مي توانيد وارد حوزه شخصي خود در آن سايت شويد حتي اگر فايل كوكي را از دست داده باشيد.
چندين كامپيوتر. افراد زيادي در روز از بيش از يك كامپيوتر براي دستيابي به اينترنت استفاده مي كنند. به عنوان مثال اگر شما يك كامپيوتر در محل كار و يك كامپيوتر در خانه و يك لپ تاپ براي خارج از اين دو محل استفاده مي كنيد براي هر كامپيوتري كه با آن به يك وب سايت متصل مي شويد كوكي هاي جداگانه براي هر كامپيوتر ارسال مي شود و اين سبب مي شود كه تنظيمات خود را براي هر كامپيوتر به طور جداگانه انجام دهيد كه خسته كننده است.
حل مشكلات مذكور احتمالاً به همين سادگي ها هم نيست مگر اينكه از كاربر خواسته شود در سايت مذكور ثبت نام كند.[ شنبه 14 آذر 1394 ] [ 14:17 ] [ حمیدرضا ]

چقدر با بلاگفا آشنا هستید؟

معرفی سایت بلاگفا

 

همه شما و بیشتر افرادی که با اینترنت سر و کار دارند حداقل یک بار نام بلاگفا را شنیده اند،بعید می دانیم که شما جز دسته ای باشید که برای اولین بار است نام این سرویس وبلاگدهی را می شنوید و یا شایدم در همین سرویس یک وبلاگ ساخته اید، به هر حال در این پست می خواهیم به معرفی سرویس وبلاگدهی بلاگفا بپردازیم،بلاگفا فعالیت رسمی خود را در پاییز ۱۳۸۳ (آذر ماه ) شروع به کار نمود .در همان موقع پس از افتتاح افراد بسیاری برای داشتن یک وبلاگ در این سرویس ثبت نام نمودند. بلاگفا به دلیل داشتن چند امکان بهتر نسب به سرویس وبلاگدهی دیگر در آن زمان در مدت کوتاهی به محبویت رسید .

بلاگفا خود و امکانات اش را اینگونه معرفی کرده است :

« بلاگفا یک ابزار قدرتمند برای ساخت و مدیریت وبلاگ است . بلاگفا به شما کمک می‌کند تا با سرعت و سهولت اطلاعات، خاطرات، مطالب و مقالات خود را در اینترنت منتشر کنید.
سایت بلاگفا برای کاربران خود امکانات و شرایط زیر را بصورت رایگان و در محیطی فارسی فراهم می‌سازد.
» اختصاص یک آدرس اینترنتی (http://yourname.blogfa.com )
» ارسال و انتشار آسان مطالب در وبلاگ
» درج آسان تصاویر، پیوندها و تغییر در رنگ یا اندازه نوشته ها
» معرفی سایتهای مورد علاقه و مدیریت آسان پیوندها
» امکان انتخاب و استفاده از طرحها و قالبهای متنوع برای وبلاگ
» امکان طراحی اختصاصی قالب و یا تغییر در قالب ، رنگها و طرح وبلاگ
» امکان درج تصویر نویسنده یا لوگو وبلاگ
» امکان درج توضیحاتی درباره وبلاگ و ساخت پروفایل برای مدیر بلاگ
» امکان استفاده چندین نویسنده از یک وبلاگ (وبلاگ گروهی)
» امکان موضوع بندی مطالب بلاگ و تعریف برچسب
» مدیریت آسان نظرات خوانندگان توسط مدیر وبلاگ
» اطلاع و مشاهده آسان وبلاگهای بروز شده دوستان
» تهیه نسخه پشتیبان، اتصال دامنه به وبلاگ و…  »

 

 

به گفته خود موسس این سرویس، “بلاگفا اولین نیست ولی می خواهیم بهترین باشیم”. این گفته علیرضا شیرازی مدیر این سرویس است. که در وبلاگ خود در همان اوایل بدان اشاره می کرد. ایشان ویژگی هایی را برای بلاگفا مدنظر قرار داده بود که می خواست بهترین باشد. و شاید هم تا حدودی به هدفش رسید.

شاید اولین گزینه برای یک شخص که تمایل ساخت یک وبلاگ در اینترنت را دارد، همین بلاگفا باشد. این به دلیل معروفیت و همچین کیفیتی است که در برخی زمینه ها از آن خود کرده است. ولی باید دانست که بلاگفا تمام ویژگی های یک سرویس دهنده خوب را ندارد و جای کار فراوان دارد.

در حال حاضر می توان صفاتی را که بلاگفا را به اینجا رساند نام برد. صفاتی که موفقتش را مدیون آنهاست.

خود نام سایت بلاگفا یک ویژگی بسیار عالی است که شاید دیگر ویژگی ها را پشت سر خود می آورد. کلمه بلاگفا هم دارای مفهوم است، هم افراد برای داشتن یک وبلاگ آن را به عنوان دنباله نام وبلاگ خود می توانند بپذیرند. علاوه بر این شناخت هر فرد از وبلاگ با نام بلاگفا همراه است. پس نام برای یک سرویس وبلاگ دهی می تواند خیلی مهم قلمداد شود.

شاید یک کاربر ساده از مضررات کاهش سرعت بر دیگر عوامل موفقیت وبلاگ آگاه نباشد، ولی همین که کاهش سرعت را حس کند، حس بی اعتمادی نسبت به آن سرویس پیدا می کند. بلاگفا روی این موضوع به خوبی کار کرده است. طوری که شاید کمتر زمانی باشد که یک کاربر در زمان کار بروی وبلاگ با کاهش سرعت روبرو شود، که در مقابل حجم سرویس دهی خود بسیار خوب است. پس سرعت تقریباً خوب بلاگفا را می توان جزء عوامل موفقیت آن به حساب آورد.

سادگی در استفاده و محیط کاربر پسند از اهدافی بود که خود موسس این سرویس بدان اشاره می کرد و همین عامل یکی از عوامل مهم موفقیت این سرویس است. شما در عرض چند ثانیه یک وبلاگ می سازید و با مدیریت بسیار ساده، وبلاگ خود را به روز می کنید. دقیقا به سادگی گشت و گذار در اینترنت. و درگیری های دیگر سرویس ها را ندارید. این همان چیزی است که یک کاربر تازه وارد به آن شدیداً علاقه نشان می دهد که فارق از پیچیدگی ها به کنجکاوی خود بپردازد. ولی از آن طرف هم کاربران با تجربه ترجیح می دهند از امکانات بیشتر و پیچیده تر برای موفقیت بیشتر وبلاگ خود استفاده کنند، پس شاید هیچ سرویس وبلاگ دهی نتواند آنها را ارضا کند. در اینجا دو موضوع کاملا ضد و نقیض روی میدهد که سرویس هایی که بروی دومین عامل کار می کنند و رابط کاربری شلوغی را محیا میکنند ضرر بزرگی را متحمل می شوند، چون کاربران تازه وارد اصلاً تمایلی به بمب باران شدن با امکانات ندارند، آنها می خواهند نیاز خود را در کمترین زمان برطرف کنند. از آن طرف هم کاربران حرفه ای خواسته هایشان بیشتر شده و تدابیری را برای پیشرفت کار خود در نظر می گیرند.

آن چیزی که در بلاگفا شاهد آن بودیم هدف قرار دادن دسته اول کاربران و سادگی در امر وبلاگ نویسی بود، که الان هم شما با پشت سر گذاشتن چند مرحله بسیار ساده یک یا چند وبلاگ می توانید داشته باشید و مدیریت کنید.

البته این سرویس تماماً دارای ویژگی های خوب نیست. اینها مهمترین هایی بود که توانست بلاگفا را به اوج برساند. این سرویس نواقصی هم دارد که بتواند کاربران خود را راهی دیگر سرویس ها کند، و هر از چند گاهی به امکانات این سایت اضافه می شود که می تواند خوش یوم باشد.

منبع : آموزش وبلاگ نویسی[ شنبه 14 آذر 1394 ] [ 14:16 ] [ حمیدرضا ]

هک و نحوه جلوگیری از آن / مرکز هک ایران

هک و امنیت وبلاگ

 

امنیت در وبلاگ و توصیه های امنیتی برای جلوگیری از هک شدن وبلاگ یک چیز خنده داری باشد ولی ندانستن برخی اطلاعات در این زمینه ممکن است این خنده را تبدیل به گریه نمودن هر فردی نماید .مواردی که در این جا به آنها اشاره میکنیم فقط و فقط مختص وبلاگ نیست و در کل به امنیت در فضای مجازی یا همان اینترنت می شود …

۱- کلمه عبور

مهمترین بخش کار انتخاب یک رمز عبور که غیرقابل حدس زدن توسط دیگران باشد هست. حتماً کلمه عبورتان را به صورت دوره ای تغییر بدهید و اینکه در اول یا آخر رمز عبورتان از فاصله (کلید Space) استفاده کنید. اگر هم  همانند ما از کاراکترهای خاص (مثل >&*%$#@ و …) در کلمه رمز تان استفاده کنید که دیگر نور علی نور خواهد شد!

عباراتی ساده مانند ۱۲۳۴۵ و یا خود نام کاربری، سال تولد و دیگر عبارات قابل حدس را به عنوان کلمه عبور انتخاب نکنید و همچنین از کلمه عبور یکسان برای سایتهای مختلف (مثل ایمیل یا وبلاگهای دیگر) استفاده نکنید.

همیشه این نکات را در نظر داشته باشید که :

روي پسوورد هایتان می بایست حساس باشيد و هرگز برخي از آن‌ها را کم اهميت‌تر تلقي نکنيد؛ زيرا ممکن است همان اکانت ساده و بي‌اهميت شما، راه ورود هکرها به اطلاعات مهم تان باشد.
از پس‏ووردهاي طولاني و مشتمل بر حروف بزرگ و نشانه‌ها استفاده کنيد.
هرگز از روش‌هاي خطرناکي مانند يادداشت رمز عبور یا پسوورددر درون دفترچه يادداشت‏تان استفاده نکنيد.
از کلمه‌هايي که در هنگام سخن گفتن بر آنها تکيه مي‌کنيد، به عنوان کلمه عبور استفاده نکنيد؛ زيرا از اولين گزينه‌هاي يک هکر در زمان حدس زدن پس‏وورد شماست.
در آخر از اطلاعات تماس خود و نزديکان‏تان و يا اطلاعات هويتي و شناسايي هرگز به عنوان رمز عبور استفاده نکنيد.
با رعايت همين نکات ساده و کمي تدبير در انتخاب پس‏وورد، تا حد زيادي به امنيت خودتان کمک کرده‏ ايد.

 

۲- اهمیت ایمیل
حتماً در خیلی از سایتها کمی پایین تر از محل وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور عباراتی از قبیل “فراموشی کلمه عبور” یا “فراموش کردن رمز” و … را دیده اید. موضوع از این قرار استکه اگر کلمه عبورتان را فراموش کردید میتوانید از طریق این این لینک اقدام کنید و از سایت بخواهید تا پسوردتان را برایتان دوباره ارسال کند. خوب به نظر شماپسورد به کجا فرستاده میشود؟

درسته، به همان ایمیلی که موقع ثبت نام وارد کردید. پس ناگفته پیداست که از دست رفتن ایمیلتان برابر است با از دست رفتن پسوردتان. حالا فرض کنید شما هم مثل خیلی از کاربران اینترنت از همین یک ایمیل برای ثبت نام تو سایتها و یا شبکه های اجتماعی استفاده میکنید. خوب ناگفته پیداست که باید با هویت مجازیتان خداحافظی کنید!!!

۳- پر کردن فرم ثبت نام

اطلاعاتی که هنگام ثبت نام وارد میکنید (مثل تاریخ تولد، آدرس، سوال امنیتی، ایمیل اختیاری و …) را بخاطر داشته باشید. مثلا در مورد به سرقت رفتن ایمیل یاهو حتماً به آن نیاز خواهید داست

۴- جیمیل یا یاهو ؟!

بنا به تجربیاتی که داریم استفاده از Gmail را توصیه میکنیم. برای ما ایرانی ها Gmail خیلی بهتر است . امکاناتش هم نسبت به Yahoo بیشتر است. استفاده از Yahoo بیشتر برای چت کردن یا عضویت تو فروم ها و انجمنهایی که فعالیت ندارید توصیه میشود.

۵- راههای ارتباطی

منظور از راههای ارتباطی اینه که شما بدانید مدیران ارشد وبلاگ (مثلاً مسئولین سایت بلاگفا) از چه طریقی با شما ارتباط برقرار میکنند و اصولاً چه مواردی رو ممکن است از شما بخواهند. مطمئناً مدیر سایت بلاگفا هیچ نیازی به دانستن رمز عبور شما ندارد، مدیر بلاگفا به راحتی میتواند رمز عبور شما  را تغییر بدهد و پسورد جدید را برایتان ایمیل نماید.

در ضمن مدیران سرویس های وبلاگدهی آنقدر بیکار نمی باشند که بخواهند در وبلاگ شما و برای شمانظر بذارند. مورد بعدی که شاید زیاد اتفاق نیفتاده اما واقعاً مهم است  که یک سرویس وبلاگدهی هک شود یا نه؟؟ بسته به اینکه هکر چقدر ماهر است کهکارهای مختلفی می تواند بکند. اما ساده ترین راه برای سرقت پسورد این است که یک صفحه شبیه به صفحه ورودی بلاگفا طراحی می نماید و آن را بجای صفحه اصلی وبلاگ (blogfa.com) برای شما نشان میدهد. شما هم با دیدن ظاهر همیشگی بلاگفا نام کاربری و کلمه عبورتان را وارد میکنید اما در کمال تعجب میبینید که وارد وبلاگ نمی شوید. این یعنی اینکه کلمه عبورتان را برای هکر فرستاده اید ! برای اینکه این اتفاق نیفتد قبل از اینکه پسوردتان را وارد کنید با چک کردن لینک صفحه (در نوار آدرس بعد از www) مطمئن شوید که وارد سایت بلاگفا شده اید نه سایت دیگری . در کل به خاطر داشته باشید. مشخصات اکانت را جز در سایت اصلی در هیچ جای دیگری وارد نکنید هیچ جا

۶- محل حضور خود را چک کنید

دقت کنید که در کجا دارید اطلاعات خود را  وارد میکنید. آیا در خانه خودتان هستید یا کافی نت. پشت یکی از سیستم های دانشگاه نشسته اید یا لپ تاپ یک ناشناس. چقدر مطمئنید که یک ویروس یا تروجان (که توانایی سرقت و ارسال کلمه عبور را دارد) روی سیستم نیست؟

ضمناً همیشه مراقب نگاههایی که به سر انگشتانتان دوخته شده است باشید

در ضمن مواظب باشید که به سوالاتی که از شما برای بخاطر آوردنتان در یک سیستم کامپیوتری مشخص می شود پاسخ منفی بدهید (مثلا اگر برای اولین بار از یک سیستم کامپیوتری وارد بلاگفا شوید از شما سوال می شود که آیا می خواهید این کامپیوتر نام کاربری و پسورد شما را بخاطر بیاورد) و همچنین مراقب باشید که گزینه ی بخاطر سپاری شما که معمولا در کنار قسمت ورود هر سایت قرار دارد تیک نخورده باشد (مثلا یاهو مسنجر) . در ضمن آخرین رمزی که در بسیاری سایت ها وارد می کنید در ریجستری ویندوز باقی می ماند و بسادگی قابل دسترسی است برای جلوگیری از سواستفاده از این را در هنگام ترک کامپیوتر یکبار نام و رمز خود را اشتباه وارد کنید و تا به شما اخطار اشتباه بودن داده شود به این ترتیب رمزی که در ریجستری ویندوز باقی می ماند یک رمز اشتباه است.

 

۷- انتخاب سرویس وبلاگدهی مورد اعتماد

همیشه اگر میخواهید در یک سرویس وبلاگدهی،سرویس های ایمیل دهی ،انجمن های مختلف،شبکه های اجتماعی  و هر وبسایتی ک دارای صفحه ثبت نام دارد و شما مایل هستید در آن ثبت نام کنید حتما از چند فرد پیرامون این وبسایت ها سوال کنید چون برخی اطلاعاتی که شما در این وبسایت ها قرار می دهید و اگر این وبسایت هک شوند اطلاعات دیگر شما هم بدست خواهد آمد . سعی نمایید در سرویس های وبلاگدهی با طول عمر حداقل ۵ سال،سرویس های ایمیل حداقل ۳ سال ثبت نام نمایید و شبکه های اجتماعی متفرقه نیز کمتر عضو شوید

همیشه در مرحله اول سعی کنید وبلاگ خود را از یک سرویس دهنده مطمئن و مناسب انتخاب نمایید.

۸- مرورگر مناسب

اين‏که براي گشتن در وب از چه مرورگري استفاده مي‌کنيد، بر روي امنيت شما تأثير مستقيم دارد. حتما از يک مرورگر امن مانند فايرفاکس يا کروم يا اپرا استفاده کنيد. اگر از فايرفاکس استفاده مي‏کنيد، افزونه Noscript را بر روي آن نصب کنيد. با اين کار، از اجراي کدهاي مخرب در قالب Javascript و يا نرم‏ افزارهاي مشابه که به صورت خودکار و بالقوه توانايي اجرا شدن بر روي کامپيوتر شما را دارند، جلوگيري مي‏کنيد.

(نکته: این را هم بدانید که اگر این افزونه را نصب کنید استفاده از کدهای مورد نیاز و ابزارهای وبلاگ در وبلاگ شما برای شما نمایش داده نخواهد شد)
در شرايطي که مطالب وبلاگ شما به گونه‏اي است که فاش شدن هويت شما خطراتي را برايتان به همراه دارد، بايد به نحوي عمل کنيد که هويت و در واقع IP و موقعيت مکاني شما مشخص نشود.
TOR يک نرم ‏افزار رايگان است که با ايجاد تونل‌هاي مجازي در محيط اينترنت، احتمال کنترل شما توسط سايرين را کم مي‌کند و با هدف حفظ امنيت گروه‌هاي مختلف کاربران به وجود آمده است. خوب است بدانيد که حتي زماني که به صورت رمزنگاري شده اطلاعاتتان را در شبکه منتقل مي‌کنيد، تنها بخش اصلي فايل شما و محتواي آن رمزنگاري مي‌شود و در بعضي شرايط قسمت ديگر فايل که اصطلاحا “هدر” نام دارد و حاوي اطلاعات مهمي شامل نوع فايل، حجم و مقصد است، قابل دسترسي توسط ارائه‏دهندگان خدمات اينترنت است.
Tor با انتقال فايل بين کامپيوتر هاي مختلف درون شبکه، ضمن تغيير ip ، امکان تعقيب فايل را تقريباً غيرممکن مي‏کند.

می توانید نکات امنیتی که مدیر و سایت بلاگفا در لینک های زیر به آنها اشاره نموده اند را نیز مطالعه نمایید

http://www.blogfa.com/help/Show.aspx?id=security

http://shirazi.blogfa.com/post/140

شما با در نظر گرفتن و رعایت نکات اشاره شده در بالا تا ۹۹ درصد از نظر هک نخواهید شد …

در صورت هر گونه سوال و ابهام در مطلب بالا در نظرات همین پایین برایمان ارسال کنید تا پاسخگو باشیم.

منبع : آموزش وبلاگ نویسی[ شنبه 14 آذر 1394 ] [ 14:15 ] [ حمیدرضا ]

آپلود چیست و چطور ازآن استفاده کنیم؟؟

image-upload-free

 

گاهي اوقات دوست داريم عکسي را به دلخواه از روي هارد رايانه‌مان به وبلاگ شخصي خود انتقال دهيم که براي اين کار لازم است فضايي را براي نگه‌داري عکس‌ها و فايل‌هاي مورد نظر داشته باشيم تا آن‌ها را از روي هارد رايانه به آن فضا انتقال داده و برروي اينترنت مورد استفاده قرار گيرد و به همين نقل و انتقال فايل از رايانه به اينترنت آپلود گفته مي‌شود.

 

اگر شما مي‌خواهيد فضايي مطمئن داشته باشيد، بهترين راه اين است که به تنهايي يا به اتفاق چند دوست که در امر وبلاگ نويسي فعاليت دارند، يک فضاي ارزان قيمت تهيه کنيد و عکس‌ها و فايل‌هاي خود را برروي آن فضا آپلود كنيد ولي شايد بنا به دلايلي با اين نظر موافق نباشيد و دوست داشته باشيد از فضايي رايگان استفاده کنيد.

 

اما قبل از معرفي فضاي رايگان اين نکته را بايد دانست که فضاهاي (هاست) رايگان چون در قبال آپلود فايلهايتان از شما پولي دريافت نمي‌کنند، پس مسووليت عکس‌ها و فايل‌هاي شما را نمي‌پذيرند و مانند سايت free-host پس از مدتي بسته مي‌شوند و کاربر مجددا بايد در فکر جايي مناسب براي آپلود عکس‌هايش باشد و عکس‌هايي را هم که قبلا آپلود کرده بود از بين مي رود اما با اين توصيف باز هم اکثر وبلاگ‌نويسان از فضاهاي رايگان استفاده مي‌کنند.

 

ویژگی های یک سایت آپلود سنتر    :
امکان آپلود تمامی فرمت های عکس ،صوت،فیلم، فایل های نرم افزاری تخصصی و سیستم عاملی
عدم حذف فایل ها و ماندگاری همیشگی
عدم فیلتر شدن آپلودسنتر
امکان آپلود تعداد زیادی فایل بصورت همزمان
امکان آپلود عکس از یک آدرس بصورت اتوماتیک
امکان عضویت در سایت و مدیریت تمامی تصاویر آپلود شده
فضای بی نهایت برای عکس های شما

 

اپلود عکس

برای پیدا کردن سایت های آپلود رایگان کافیست یکی از عبارتهای زیر را در اینترنت جستجو کنید.

آپلود رایگان

آپلود رایگان عکس

آپلود رایگان فایل

Free Upload

Free Image Upload

 

ما به شما پیکوفایل بهترین سرویس آپلود عکس را معرفی میکنیم، برای آشنایی با این سرویس پیشنهاد میکنیم این مقاله را در بلاگرا مطالعه نمایید

 

اگر هم میخواهید به سایت های مختلفی مراجعه نکنید و این آپلود سنتر در گوشه ای از وبلاگ و سایت خود نیز داشته باشید ما به شما ابزار آپلود عکس نیک ابزار را معرفی می کنیم.[ شنبه 14 آذر 1394 ] [ 14:14 ] [ حمیدرضا ]

دی ان اس یا ساناد چیست؟

DNS

 

ساناد سرواژهٔ سامانهٔ نام دامنه (به انگلیسی: Domain Name System)، (به اختصار DNS – دی ان اس ) خوانده می‌شود. DNS یک سیستم سلسه‌مراتبی نام‌گذاری برای کامپیوترها، سرویس‌ها، و یا هر منبع دیگری که به شبکه اینترنت و یا یک شبکه خصوصی (LAN) متصل بوده، می‌باشد. وقتی می‌خواهید وارد وبگاهی شوید، باید نشانی کارساز وبش را بدانید. نشانی کارساز وب با نشانی آی‌پی مشخص می‌شود. اما به خاطر سپردن نشانی آی‌پی، دشوار است. می‌توان به جای نشانی آی‌پی، از نام‌های دامنه استفاده کرد. برای هر نشانی آی‌پی یک نام دامنه در نظر گرفته شده‌است. مثلاً نشانی آی‌پی گوگل ۱۷۳.۱۹۴.۳۳.۱۰۴ است. برای دسترسی به گوگل، می‌توانید از این نشانی آی‌پی یا نام دامنه آن یعنی www.google.com استفاده کنید.

در ساناد، کل نشانی‌های اینترنت درون بانک‌های اطلاعاتی توزیع شده‌ای هستند که هیچ تمرکزی روی نقطه‌ای خاص از شبکه ندارند. روش ترجمهٔ نام بدین صورت است که وقتی یک برنامهٔ کاربردی مجبور است برای برقراری یک ارتباط، معادل نشانی آی‌پی از یک ماشین با نامی مثل cs.ucsb.edu را بدست بیاورد، قبل از هر کاری یک تابع کتابخانه‌ای (به انگلیسی: Library Function) را صدا می‌زند، به این تابع کتابخانه‌ای تابع تحلیلگر، نام (به انگلیسی: Name Resolver) گفته می‌شود.

تابع تحلیلگر، نام یک نشانی نمادین را که بایستی ترجمه شود، بعنوان پارامتر ورودی پذیرفته و سپس یک بستهٔ درخواست (به انگلیسی: Query Packet) به روش UDP تولید کرده و به نشانی یک کارساز DNS (که به صورت پیش فرض مشخص می‌باشد) ارسال می‌کند. همهٔ ماشین‌های میزبان، حداقل باید یک نشانی آی‌پی از یک سرویس دهندهٔ ساناد را در اختیار داشته باشند. این «سرویس دهندهٔ محلی» پس از جستجو، نشانی آی‌پی معادل با یک نام نمادین را بر می‌گرداند.

اگر از سرویس های وبلاگ دهی استفاده میکنید و قصد خرید دامنه برای وبلاگ خود یکی از این سرویس ها را دارید ، لیستی نسبتا کامل از آن dns های در زیر وجود دارد

بلاگفا :
دی ان اس ها :
NS20.OURIRAN.NET
NS21.OURIRAN.NET
آموزش اتصال دامنه در بلاگفا : پس از ورود به پنل وبلاگ روی قسمت دیگر امکانات…/اتصال دامنه به وبلاگ کلیک کنید و نام دامنه و سایر مشخصات خواسته شده را وارد کنید.
میهن بلاگ :
دی ان اس ها :
ns3.mihanblog.com
ns4.mihanblog.com
آموزش اتصال دامنه در میهن بلاگ : در پنل خود بر روی “دامین” و سپس “اتصال” کلیک کنید تا بتوانید در فیلدی با نام “دامنه ” آدرس دامنه خود را وارد کنید و سپس بر روی دکمه ی “ثبت” کلیک نمایید.
بلاگ اسکای :
دی ان اس ها :
ns1.blogsky.com
ns2.blogsky.com
آموزش اتصال دامنه در بلاگ اسکای : در پنل خود به قسمت “اتصال دامین به وبلاگ” بروید و آدرس دامین را وارد کنید.
ثامن بلاگ :
دی ان اس ها :
ns1.samenblog.com
ns2.samenblog.com
آموزش اتصال دامنه در ثامن بلاگ : روی قسمت امکانات دیگر/اتصال دامنه کلیک کنید و دامنه را وارد کنید.
لوکس بلاگ :
دی ان اس ها :
ns1.mahtarin.com
ns2.mahtarin.com
آموزش اتصال دامنه در لوکس بلاگ : به پنل خود در سایت لوکس بلاگ بروید و از مسیر اتصال دامنه به وبلاگ/اتصال دامنه جدید نام دامنه و سایر مشخصات خواسته شده را وارد کنید.

رزبلاگ :
دی ان اس ها :
ns1.rozblog.com
ns2.rozblog.com
آموزش اتصال دامنه در رزبلاگ : به پنل وبلاگ خود بروید و از مسیر “تنظیمات/اتصال دامنه به وبلاگ” مشخصات دامنه ی خود را در بخش “اتصال دامنه جدید وارد کنید و بر روی دکمه ی “اتصال دامنه” کلیک کنید.
بلاگ وب :
دی ان اس ها :
ns1.blogveb.com
ns2.blogveb.com
آموزش اتصال دامنه در بلاگ وب : در پنل خود به قسمت دامین/اتصال نام دامنه و سایر مشخصات خواسته شده را وارد کنید و بر روی دکمه ی “ذخیره” کلیک نمایید.
در صورتی که سرویس وبلاگ شما در لیست بالا وجود ندارد می توانید از پشتیبانی سرویس وبلاگ خود دی ان اس ها را درخواست کنید.

بلاگ دات ای ار:
دی ان اس ها :
ns11.bayandns.ir
ns12.bayandns.ir
آموزش اتصال دامنه در بلاگ دات ای ار: پس از ورود به پنل مدیریت وبلاگ روی قسمت امکانات و ابزار ها کلیک کنید حال روی قسمت دامنه اختصاصی کلیک کرده و نام دامنه و سایر مشخصات خواسته شده را وارد کنید.

DNS های کانی وب (vcp.ir):
cp1.poshtiban.net
cp2.poshtiban.net
آموزش اتصال دامنه درکانی وب : پس از ورود به پنل مدیریت وبلاگ روی بخش تنظیمات کلیک کنید حال روی قسمت تنظیمات دامنه کلیک کرده و نام دامنه و سایر مشخصات خواسته شده را وارد کنید.
DNS های وبلاگدهی بیان (blog.ir):
ns11.bayandns.ir
ns12.bayandns.ir
آموزش اتصال دامنه درکانی وب : پس از ورود به پنل مدیریت وبلاگ روی بخش تنظیمات کلیک کنید حال روی قسمت تنظیمات دامنه کلیک کرده و نام دامنه و سایر مشخصات خواسته شده را وارد کنید.

/ پایان مطلب دی ان اس یا ساناد چیست؟ DNS

منبع : آموزش وبلاگ نویسی[ شنبه 14 آذر 1394 ] [ 14:13 ] [ حمیدرضا ]

هر نوشته کوتاهی می تواند در گوگل رتبه بگیرد

هر نوشته کوتاهی می تواند در گوگل رتبه بگیرد!

 

امروزه مدیران و صاحبان وب سایت ها چنان در چهارچوب موتور های جستجو خود را محدود کرده اند که کیفیت و محتوای وب سایتشان تحت تاثیر قرار گرفته و گویی فراموش کرده اند که این وب سایت را برای بازدیدکنندگان طراحی کرده اند و باید قبل از هر چیزی مخاطب خود را راضی نگه دارند. یکی از این چهارچوب ها متن های طولانی و مقدار زیادی نوشته در یک صفحه است. همه می دانند که صفحه ای که حجم زیادی از نوشته در آن وجود دارد شانس بیشتری برای داشتن رانکینگ بالاتر دارد اما همیشه هم اینگونه نیست. چیزی که بیش از همه مهم است کیفیت بالا و مفید بودن محتوای وب سایت شماست. گاه یک متن کوتاه ولی زیبا و تاثیر گذار و البته منحصر به فرد می تواند مورد توجه بسیاری از بازدیدکنندگان وب سایت شما قرار گیرد و همچنین مخاطبین بیشتری جذب کند.
همچنین امروزه مردم از توییتر بسیار استفاده می کنند و مطالبی که حداکثر ۱۴۰ کاراکتر طول دارند به شاتراک می گذارند حال اگر شما هم مطالب کوتاه زیبایی داشته باشید که مورد علاقه کاربران باشد و این امکان را در اختیار آنها قرار دهید که به راحتی مطالب شما را به اشتراک بگذارند شانس زیادی برای بالا بردن رانکینگ صفحه خود در موتور های جستجو دارید.
یکی از تکنیک هایی که برخی از وب سایت ها به خوبی از آن استفاده می کنند این است که مطالب کوتاه جذاب و بحث بر انگیز را همراه با یک فرم نظر خواهی در اختیار کاربران قرار می دهند و از کاربران خود می خواهند نظر خود را درباره این موضوع اعلام نمایند و به این ترتیب مانند یک تالار تبادل نظر افراد مختلف اظهار عقیده می کنند و مطالب و نکات بسیار جالبی در این میان مطرح می شود حتی منابع دیگری از طرف کاربران مطرح می شود که بسیار مثبت است. به این ترتیب یک نوشته کوتاه بحث و تبادل نظری طولانی را آغاز می کند. و معمولا این مطالب افراد بیشتری را از طریق موتور های جستجو به سمت وب سایت شما راهنمایی می کنند.
امروزه نوشته ها آنقدر طولانی هستند که برای کاربران کسل کننده هستند همانطور که گفتم قبل از اینکه مطلبی را برای موتور های جستجو بنویسید آنرا برای کاربران وب سایت خود بنویسید. کاری کنید که نام وب سایت شما کاربران را به یاد شیرینی نوشته های آن یندازد.
الگوریتم گوگل همیشه به نظر کاربران وب سات ها اهمیت می داده است و همیشه در طراحی آن سعی شده است به این فاکتور توجه شود بنده این حقیقت را از سالها تجربه در زمینه بهینه سازی سایت برای وب سایت هایی که با آنها سر وکار داشته ام دریافته ام بنابراین باز هم تکرار می کنم قبل از اینکه برای گوگل یا دیگر موتور های جستجو بنویسید برای کاربران خود بنویسید!
اما توصیه اکید بنده این است مطلب کوتاه شما باید منحصر به فرد، زیبا و مفید باشد در یک کلام کوتاه و ناب بنویسید.
خوب حالا نوبت شماست نظرات خود را با بنده و خوانندگان یاد بگیر دات کام در میان بگذارید اجازه دهید ما هم از اطلاعات ارزشمند شما استفاده کنیم.

منبع : آموزش وبلاگ نویسی[ شنبه 14 آذر 1394 ] [ 14:11 ] [ حمیدرضا ]

در مورد چه موضوعی وبلاگ بنویسیم؟

انتخاب موضوع وبلاگ

بسیاری از افرادی که تازه می خواهند برای خودشان یک وبلاگ راه اندازی کنند، از خودشان این سوال را می پرسند که “در مورد چه موضوعی وبلاگ بنویسم؟” که در این نوشته به نکاتی در مورد انتخاب موضوع وبلاگ اشاره می کنیم.


برای راه اندازی وبلاگ شما هیچ محدودیتی ندارید. از هر مطلبی می توانید در وبلاگ بنویسید، و از هر چه به ذهنتان رسید می توانید نوشته ارسال کنید. ولی حتماً به ارزش وبلاگ هایی که زمینه کاری خود را محدود به یک موضوع کرده اند پی برده اید. خواننده به این گونه وبلاگ ها اعتماد بیشتری می کند، چون این ذهنیت در او پدیدار می شود که آن وبلاگ به اندازه کافی در آن زمینه حرفه ای است که تمام مطالب وبلاگ خود را به همان موضوع اختصاص داده است. به وبلاگ هایی که در یک موضوع خاص فعالیت می کنند، وبلاگ های اختصاصی می گویند.

وبلاگ های اختصاصی برای موتور های جست و جو هم دارای اعتبار بیشتری هستند، و معمولاً در رتبه بندی ها در رابطه با موضوع مرتبط در رتبه بالاتری از صفحات جست و جو قرار می گیرند. برای بهینه سازی سایت این مبحث بسیار مد نظر است، به طوری که شما بسیاری از پایگاه های اینترنتی را می بیند که فقط در یک زمینه فعالیت می کنند، که یکی از دلایل آن همین جذاب بودن برای موتور جستوجو است.

پس تا اینجا شما به این موضوع پی بردید، که در مورد هر چه که می خواهید بنویسید، فقط سعی کنید اختصاصی عمل کنید. یعنی اگر نوشته های یک وبلاگ همگی در یک موضوع جمع آوری شده باشد، کار شما برای رسیدن به هدفتان راحت تر است.

انتخاب موضوع یک وبلاگ مانند تعیین سرنوشت آن است، پس برای انتخاب آن زمان کافی را بگذارید. علاوه بر آن به مهارت خودتان هم دقت کنید. اگر شما در یک کار مثلاً آشپزی خبره هستید، اگر موضوعی در همین زمینه پیدا کنید عالی است، چون هم یک پایگاه اختصاصی، و هم اطلاعات کافی برای نوشن مطالب آن را دارید.

حال که به تمام نکات بالا دقت کردید، وقت آن است که ببینید برای کاربران اینترنتی چه مطالبی جذاب تر است، و آن را هم در انتخاب یک موضوع خوب برایوبلاگ دخیل دهید. برای این منظور ببینید چه وبلاگهایی موفق تر از بقیه عمل کرده اند و جستو جو گر ها در موتور های جست و جو به دنبال چه موضوعاتی می گردند. بدین منظور می توان از پیشنهاد هایی که خود موتور جست و جو هنگام وارد کردن یک کلمه کلیدی نشان می دهد هم استفاده کرد.

هدف شما با انجام تمام این کارها، داشتن یک وبلاگ پربازدید است. ولی فراموش نکنید که اگر موضوع شما عالی باشد ولی مطالبی که می نویسید دارای کیفیت مناسبی نباشد، به این هدف نائل نخواهید شد. و در عوض، چه بسیار وبلاگ هایی که در موضوعات کم مخاطب مطالب خوبی نوشته اند و به بازدید خوبی رسیده اند، زیرا در آن زمینه به عنوان یک مرجع شناخته شده اند.

منبع : بلاگرا Blogra.ir[ شنبه 14 آذر 1394 ] [ 14:10 ] [ حمیدرضا ]